Licznik odwiedzin

75890
DzisiajDzisiaj24
Ten tydzieńTen tydzień122
Ten miesiącTen miesiąc1518
RAZEMRAZEM75890

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Biłgoraju rozpoczęła swoją działalność edukacyjną we wrześniu 2006 roku. Powstała z inicjatywy rodziców i nauczycieli.  Szkoła przeznaczona jest dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnością sprzężoną. Zapewnia kontynuację nauki po ukończeniu gimnazjum. Przygotowuje  młodzież do pełnienia różnych ról społecznych oraz autonomicznego (w miarę ich możliwości rozwoju) i aktywnego życia.


Kształcenie przysposabiające do pracy trwa trzy lata i w zależności od specyficznych potrzeb i możliwości ucznia, cykl nauki może być wydłużony do 24 roku życia.

Edukacja uczniów polega na całościowej i jednoczesnej realizacji funkcji dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i profilaktycznej szkoły, z uwzględnieniem  specyficznych form i metod pracy oraz zasad nauczania. Kształcenie uczniów w stopniu umiarkowanym lub znacznym jest dostosowane do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychospołecznych uczniów i obejmuje:

  1. Kształcenie ogólne umożliwiające utrwalenie i poszerzenie zakresu posiadanej wiedzy i nabywania nowych umiejętności;
  2. Przysposobienie do pracy rozumiane jako: kształtowanie właściwych postaw wobec pracy, przyswajanie podstawowej wiedzy o pracy i poznawanie typowych sytuacji związanych z pracą, uczenie wykonywania różnych prac, tym porządkowych i pomocniczych oraz opanowanie podstawowych umiejętności i czynności pracy, a także przygotowanie do podjęcia samodzielnej lub wspomaganej pracy na określonym stanowisku na wolnym lub chronionym rynku pracy.

Edukacja opiera się na indywidualnych programach edukacyjno - terapeutycznych, opracowanych przez nauczycieli i specjalistów pracujących z uczniami.
W procesie kształcenia uczniów wyodrębnia się:

  1. Zajęcia edukacyjne; funkcjonowanie osobiste i społeczne; przysposobienie do pracy; wychowanie fizyczne; religia
  2. Zajęcia rewalidacyjne
  3. Zajęcia sportowe
  4. Zajęcia kształtujące kreatywność, w szczególności muzyka, plastyka, zajęcia rozwijające zainteresowania, zajęcia kształtujące umiejętności spędzania wolnego czasu.

 

 

 

 

 

 

 

       

W celu nabywania praktycznych umiejętności związanych z pracą szkoła zapewnia uczniowi zajęcia przysposobienia do pracy oraz – zgodnie z jego predyspozycjami i zainteresowaniami – zajęcia praktyczne w pracowniach szkolnych. W szkole działają następujące pracownie:

 

Pracownia dekoratorska i sztuki użytkowej – podczas zajęć wykonywane są obrazy i prace dekoratorskie z zastosowaniem różnorodnych materiałów i technik: decoupagu, scrapbookingu, enkaustyki, filcowania. Poznają technikę ręcznego wykonywania biżuterii, wykonywania ozdób i stroików świątecznych, kartek okolicznościowych, wykonywania świec, odlewów gipsowych.

 

 

 

 

 

 

Pracownia ceramiki – uczniowie uczą się posługiwać narzędziami i przyborami służącymi do pracy w glinie, formują z gliny wyroby stosując różne techniki, poznają sposoby zdobienia wyrobów ceramicznych, proces ich suszenia i wypalania. Wykonują miseczki, talerzyki, świeczniki, ozdoby świąteczne oraz inne przedmioty użytkowe i dekoratorskie.

Pracownia ogrodnicza - wykonują proste prace porządkowe, uczą się korzystać z narzędzi z zachowaniem zasad bhp, wysiewają nasiona, sadzą rośliny. Uczniowie pielęgnują rabatkę szkolną i wykonują prace zgodne z porami roku.

Pracownia komputerowo – poligraficzna – uczniowie nabywają umiejętności obsługi takich narzędzi jak kserokopiarka, laminator, bindownica, niszczarka do papieru, gilotyna, obsługa komputera i drukarki. Uczniowie uczą się wykonywać proste prace biurowe.

 

                   

Pracownia kulinarna – uczniowie nabywają umiejętności korzystania z wyposażenia kuchni, uczestniczą w przygotowywaniu śniadań, dań obiadowych, przekąsek i deserów na miarę swoich indywidualnych możliwości. Wykonują prace porządkowe typu zmywanie, pranie, prasowanie. Nabywają umiejętności przydatnych w codziennym życiu.

 

   

                   

 

 

 

 

 

 

Pracownia krawiecka –uczniowie poznają przybory i materiały krawieckie, proste techniki szycia ręcznego, podstawy obsługi maszyny do szycia. Wykonują gobeliny, serwetki, makramy, szyją i projektują stroje do przedstawień.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pracownia stolarska – uczniowie uczą się podstaw obsługi sprzętów stolarskich takich jak wkrętarka, wyrzynarka, piła, ściski stolarskie. Wykonują drewniane elementy dekoracyjne typu ramki, świeczniki, szkatułki i przedmioty użytkowe typu półki, stoliczki, kwietniki, karmniki. Uczą się obróbki i dekoracji drewna. Wykonują prace z zakresu modelarstwa jak i proste prace konserwatorskie na terenie szkoły.

 

     3          

 

 

© 2016 Your Company. All Rights Reserved. Designed By WarpTheme