-
›O ZSS
- ›Misja szkoły
- ›Kadra
- ›Sprawozdania finansowe
- ›Godziny dostępności nauczycieli
- ›Statut Zespołu Szkół Specjalnych w Biłgoraju
- ›Statut Szkoły Specjalnej Przysposabiającej Do Pracy w Zespole Szkół Specjalnych w Biłgoraju
- ›Statut Szkoły Podstawowej Specjalnej w Zespole Szkół Specjalnych w Biłgoraju
- ›Statut Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Zespole Szkół Specjalnych w Biłgoraju
-
›Nasza oferta
- ›Terapia behawioralna
- ›Dogoterapia
- ›Terapia psychologiczna
- ›Terapia logopedyczna
- ›Terapia ruchowa
- ›Komunikacja Alternatywna i Wspomagająca
- ›Integracja sensoryczna
- ›Metody terapeutyczne
- ›Symultaniczno – sekwencyjna metoda J.Cieszyńskiej (tzw. metoda krakowska)
- ›Terapia metoda K. Johansena - indywidualna stymulacja słuchowa
-
›Projekty
- ›Kubusiowi Przyjaciele Natury
- ›Akademia Bezpiecznego Puchatka
- ›Aktywni Błękitni
- ›Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji
- ›„Per aspera ad astra” - aktywizacja osób ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi.
- ›„Gramy Zmysłami” Ogólnopolski Projekt Edukacyjny
- ›"Wspólnie Mocniejsi - Uczmy się przez integrację"
- ›Dotacja na kształcenie kadry
- ›BEZPIECZNA PLACÓWKA
-
›Innowacje pedagogiczne
- ›„O kulturze ludowej od podszewki”
- › „Z książką w dorosłość”
- ›"Spotkania z naturą"
- ›"Wymiana pocztówkowa"
- › ,,Usprawnienie przez rozciąganie”
- ›Szkolne Koło Wolontariatu
- ›"Rozwijanie procesów poznawczych na zajęciach rewalidacyjnych w klasie IV A"
- ›Zajęcia Teatralne
- ›Poranna gimnastyka buzi i języka
- ›„Kreatywna Matematyka”
- ›Programy
- ›Powiatowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną 2024
- ›Powiatowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną 2023
- ›Powiatowy Dzień Godności osób z Niepełnosprawnością Intelektualną lata 2013-2017
- ›Mały Samorząd Uczniowski
- ›Biblioteka
- ›Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
- ›Portret bez barier
- ›Szkolne Koło Krajoznawcze Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego „Żurawina”
- ›Światłoczuli
- ›Rehabilitacja 25 plus
- ›IOD
- ›Do pobrania
- ›Dni dodatkowo wolne od zajęć edukacyjnych
- ›Standardy ochrony małoletnich
- ›Standardy ochrony małoletnich podczas przewozu dzieci i młodzieży realizowanego przez Urząd Miasta Biłgoraja.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
W kwietniu 2022 rozpoczęliśmy w naszej szkole realizację kolejnego projektu w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025” – Priorytet 3 Kierunek interwencji 3.2 - dotyczący zakupu nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych.
Dzięki udziałowi szkoły w programie i wkładowi własnemu organu prowadzącego - Powiatu Biłgorajskiego, pozyskano pieniądze na zakup książek i wyposażenia do szkolnej biblioteki dla Szkoły Przysposabiającej do Pracy, łącznie na sumę 3125 zł.
W ramach programu realizowane były następujące działania:
- W regulaminie biblioteki szkolnej uwzględniono możliwość wypożyczania książek na okres ferii zimowych i letnich.
- Realizowano współpracę z innymi bibliotekami, w tym z Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Biłgoraju, Biblioteką Szkolną w SP Nr 3 w Biłgoraju oraz Biblioteką Szkolną w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.
- Organizowano wyjścia do biblioteki publicznej wraz z uczniami w celu wypożyczania przez nich książek, poznania zasobów biblioteki publicznej, poznania pracy w bibliotece publicznej.
- Uwzględniono tematykę wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży podczas zebrań z rodzicami, na gazetce szkolnej, stronie internetowej i portalu społecznościowym szkoły.
- Dokonano zakupu nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej (81 egzemplarzy) oraz elementy wyposażenia (szafę na książki oraz czytnik kodów kreskowych).
- Prowadzono gazetkę czytelniczą na szkolnym korytarzu.
- Zorganizowano wydarzenia z udziałem uczniów, promujące i wspierające rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży:
- „Z książką w dorosłość”
- Konkurs na „Stroik Wielkanocny”
- "Kolory Czytania"
- Jesienny konkurs głośnego czytania (plastyczno – czytelniczy)
- Integracyjne spotkanie czytelnicze w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju z udziałem twórcy literackiego Pani Iwony Startek - poetki, autorki tomików wierszy i nauczycielki tej szkoły.
- „Czytaj codziennie 10 minut dziennie”
- "Maria Konopnicka w oczach dzieci”
- „Czytelnicza Lista Przebojów”
- „Konkursu na największą aktywność czytelniczą”
- Integracyjne spotkanie czytelnicze z przedstawicielami Grupy Folklorystycznej „Pokolenia”- jej częścią śpiewaczą - zespołem „Krajka”
- Zrealizowano projekty edukacyjne w oddziałach Szkoły Przysposabiającej do Pracy z wykorzystaniem nowości zakupionych w ramach programu: „Przygoda z ziemniakiem", „Historia Świętego Mikołaja”, „Narodzenie Jezusa”, „Piłkarze i my”, „Polska gola!”.
"Z książką w dorosłość"
Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy odwiedzili podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Biłgoraju.
Z tej okazji przygotowali występ czytelniczy na temat wiosny. Działanie to było realizowane w ramach innowacji pedagogicznej pod hasłem "Z książką w dorosłość" oraz realizowanego w szkole kolejnego projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025” – Priorytet 3 Kierunek interwencji 3.2 - dotyczący zakupu nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych.
Kierownictwu, personelowi i podopiecznym ŚDS dziękujemy za ciepłe przyjęcie, słodki poczęstunek i wspólnie spędzony czas.
"Kolory Czytania"
Uczniowie Szkoły Podsatwowej i Szkoły Przysposabiającej do Pracy wzięli udział w integracyjnym wydarzeniu czytelniczym - konkursie "Kolory Czytania", zorganizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Biłgoraju Filia nr 1. Poza naszą szkołą, w konkursie wzięli udział również uczniowie SP Nr3 w Biłgoraju.
Wszystkim czytelnikom serdecznie gratulujemy a w szczególności laureatom i wyróżnionym: Ani Ćwik, Ani Dybiak, Pawłowi Papierzowi, Magdzie Kaper, Dominikowi Pank.
Działanie było jednym z zadań realizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa realizowanego w Szkole Przysposabiającej do Pracy.
Konkurs na stroik Świąteczny
W ramach współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Biłgoraju Filia nr 1 dla Dzieci i Młodzieży, nasi uczniowie szkoły podsatwowej i przysposabiającej do pracy wzięli udział w konkursie plastycznym "Stroik Wielkanocny".Wszystkie stroiki były piękne i można je podziwiać w bibliotece. Gratulujemy pomysłów i wykonania! Wyróżnione zostały prace: Agnieszki Malec, Andżeliki Czechowicz, Ernesta Tryki, Roksany Mazurek, Dawida Kukiełki oraz grupowa praca klasy III B Szkoły Przysposabiającej do Pracy.
Paniom z biblioteki miejskiej serdecznie dziękujemy za zaproszenie i pyszne nagrody!
Jesienny konkurs "głośnego czytania" w bibliotece miejskiej
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie głośnego czytania zorganizowanym we wspópracy z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną Filia Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży w Biłgoraju.
Wydarzenie było zorganizowane z okazji odchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania i stanowiło jedno z działań, realizowanego w szkole , "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.
Nasi uczniowie zaprezentowali wiersze o tematyce jesiennej oraz zilustrowali je pięknymi pracami plastycznymi. Ich wysiłki i starania zostały docenione i nagrodzone. Wszystkim dzielnym czytelnikom serdecznie gratulujemy a Paniom z Biblioteki dziękujemy za współpracę!
Nowości wydawnicze zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa realizowanego w Szkole Przysposabiającej do Pracy, zakupiono do biblioteki szkolnej nowości wydawnicze. Wśród nich są między innymi ilustrowane opowiadania, książki przyrodnicze, popularnonaukowe, fantastyka, książki z różnych poziomów czytania.
Integracyjne spotkanie z twórcą literackim
W ramach realizowanego w naszej szkole Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, miało miejsce integracyjne spotkanie czytelnicze w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.
Odbyło się ono z udziałem Pani Iwony Startek - poetki, autorki tomików wierszy i nauczycielki tej szkoły. Pani Startek podzieliła się z nami swoją twórczością, którą zaprezentowała nam młodzież z ZSBiO. Nauczyla nas również tworzyć krótką formę poetycką - haiku. Nasi uczniowie odwzajemnili się przeczytaniem legendy o św. Mikołaju. Wszystko przypieczętował słodki poczęstunek i zwiedzanie szkolnej biblioteki. Dziękujemy za serdeczne przyjęcie i wspólne czytanie!
"Przygoda z ziemniakiem"
Uczniowie klasy I-III D Szkoły Przysposabiającej do Pracy zrealizowali projekt edukacyjny pod hasłem "Przygoda z ziemniakiem". Projekt realizowano podczas zajęć rozwijających komunikowanie się, funkcjonowania osobistego i społecznego oraz przysposobienia do pracy. W ramach projektu uczniowie korzystali z nowości wydawniczej pt. „Ziemniak. Akademia mądrego dziecka", zakupionej do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zadania, które wykonali uczniowie obejmowały: omówienie cech i korzyści jakie mamy z ziemniaka; opracowanie historyjki dytyczącej kolejnych etapów przygotowania frytków; własnoręczne przygotowanie frytków; poznanie sposobu i uzyskanie skrobi ziemniaczanej; podsumowanie działań i ich prezentacja.
Spotkanie czytelnicze poświęcone Marii Konopnickiej
Z okazji Roku Marii Konopnickiej, 13 grudnia, nasi uczniowie wzięli udział w spotkaniu czytelniczym zorganizowanym w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju Filii dla Dzieci i Młodzieży. Odbyło się ono pod hasłem "Maria Konopnicka w oczach dzieci".
Podczas spotkania uczniowie przedstawili wiadomości dotyczące życia i twórczości pisarki. Następnie przeczytali fragmenty najbardziej znanych utworów dla dzieci Marii Konopnickiej. Spotkanie było okazją do doskonalenia umiejętności czytania oraz rozwijania zainteresowań czytelniczych.
Projekt z książką - "Piłkarze i my"
Uczniowie klasy III pdp b zapoznali się z nowościami książkowymi ze szkolnej biblioteki. Wychodząc naprzeciw ich zainteresowaniom i korzystając z jednej z książek z biblioteki, zrealizowano projekt edukacyjny pod tytułem „Piłkarze i my”.
Była to okazja do poszerzenia wiedzy o znanych piłkarzach oraz zasadach gry. Uczniowie przeczytali fragmenty z książki, wykonali prace plastyczne dotyczące swoich ulubionych piłkarzy. Ich wspólnym działaniem było wykonanie boiska, na którym zapoznali się zasadami gry w piłkę nożną. Na koniec, cała grupa rozegrała mecz piłkarzykami stołowymi i podsumowała swoje działania. Wspólna lektura i realizowane zadania były również okazją do dyskusji na temat niedawno zakończonego mundialu, gdzie każdy mógł wyrazić swoje zdanie.
Czytelnicza Lista Przebojów
W klasach Szkoły Przysposabiającej do Pracy został przeprowadzony ranking dotyczący najbardziej popularnych pozycji książkowych, wypożyczanych z naszej szkolnej biblioteki.
W efekcie powstała "Czytelnicza Lista Przebojów", która zawiera tytuły najchętniej czytane, słuchane i wypożyczane przez naszą młodzieź w 2022 roku. A oto ona:
1. Nudzimisie. Rafał Klimczak.
2. Seria Kubuś i Przyjaciele.
3. Robert Lewandowski. Najlepsze bramki. Piotr Wójcik.
4. Zezia. Agnieszka Chylińska.
5. Nela i kierunek Antarktyda. Nala Mała Reporterka.
6. Biały Kieł. Jack London.
7. Harry Potter. Rowling J. K.
8. Strażak Sam. Na Dzikim Zachodzie. Praca zbiorowa.
9. Mikołajek. Rene Goscinny, Jean Jacques Sempe
10. Zmierzch. Stephenie Meyer.
11. Kopciuszek. Charles Perrault
Projekt z książką "Święty Mikołaj"
W klasie I-II C pdp przeprowadzone zostały zajęcia metodą projektu korzystając z zakupionych do biblioteki szkolnej nowych książek.
Zorganizowane zostało krótkie spotkanie czytelnicze, na które została zaproszona pani Rozalia. Pani Rozalia przeczytała fragmant książki pt. "Święty Mikołaj" Agnieszki Tyszka. Uczniowie mieli za zadania: uzupełnić tematyczne karty pracy, korzystając z tablicy multimedialnej ułożyć tematyczne puzzle oraz zagrać w logiczną grę edukacyjną. Zajęcia zarówno przybliżyły uczniom historię o Mikołaju jak i pozwoliły spędzić czas z książką w sposób aktywny.
Półmetek "Konkursu na największą aktywność czytelniczą"
Kończąc rok 2022 podsumowaliśmy aktywność czytelniczą naszych uczniów. W ramach każdej klasy wyodrębniliśmy najbardziej aktywnych czytelników.
Gratulujemy uczniom i rodzicom zaangażowanym w rozwijanie zainteresowań czytelniczych swoich dzieci.
Szkoła Przysposabiająca do Pracy:
Klasa I-III D: Agnieszka Malec
Klasa I-II-III A: Paulina Mysłowska
Klasa I-II-III B: Arkadiusz Kwiatkowski
Klasa I-II C: Weronika Szafraniec
Klasa II-III E: Andżelika Czechowicz
Szkoła Podstawowa:
Klasa I: Emilia Ważna
Klasa I-III: Urszula Cap
Klasa II-III: Norbert Igras
Klasa IV: Magdalena Szwed
Klasa IV-VI: Dawid Kukiełka
Klasa VI-VII: Świrszcz Natalia
Klasa VII: Michał Okoń
"Narodzenie Jezusa" - projekt edukacyjny
"Z narodzeniem Jezusa było tak..." Tego, oraz wielu innych faktów z życia Jezusa, najlepiej dowiemy się z BIblii. Jest ona chętnie czytana również przez uczniów klasy II-III E Szkoły Przysposabiającej do Pracy. "Biblia dla dzieci" jest jedną z nowości wydawniczych zakupionych do naszej szkolnej biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Przeczytanie jej fragmentów było jednym z działań zrealizowanych w ramach projektu edukacyjnego realizowanego przez klasę II-III E.
Projekt edukacyjny „Polska gola!”
Uczniowie klasy I-II-III A skorzystali z nowości wydawniczych: "Lewy, gola" Rafała Witek. W ramach realizowanego projektu czytali i oglądali książki, obejrzeli i omówili mecz piłki nożnej Polska-Argentyna korzystając z tablicy multimedialnej, poszerzyli informacje o polskich piłkarzach wyszukując ich w Internecie oraz wykonywali prace plastyczne. Ostatnim zadaniem były zajęcia ruchowe na sali z wykorzystaniem piłki.
Spotkanie czytelnicze z przedstawicielami Grupy Folklorystycznej „Pokolenia”
Przed Świętami Bożego Narzodzenia odbyło się integracyjne spotkanie czytelnicze z przedstawicielami Grupy Folklorystycznej „Pokolenia”- jej częścią śpiewaczą - zespołem „Krajka”. Panie z zespołu przeczytały naszym uczniom i ich rodzicom wiersze o tematyce świątecznej. Wydarzenie miało miejsce w ramach spotkania opłatkowego zorganizowanego w naszej szkole.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - Szkoła Podstawowa
W kwietniu 2023 rozpoczęliśmy realizację projektu w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025” – Priorytet 3 Kierunek interwencji 3.2 - dotyczący zakupu nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych.
Dzięki udziałowi szkoły w programie i wkładowi własnemu organu prowadzącego - Powiatu Biłgorajskiego, pozyskano pieniądze na zakup książek do szkolnej biblioteki dla Szkoły Podstawowej, łącznie na sumę 3125 zł.
Poniżej znajdują się relacje z zadań realizowanych w ramach tego projektu.
Konkurs w bibliotece miejskiej "Kolory Czytania"
Integracyjne czytanie z młodzieżą z SP nr 3 w Biłgoraju
Spotkanie czytelnicze z udziałem twórcy literackiego
Konkurs na największą aktywność czytelniczą
Nowości czytelnicze
Spotkanie z artystą - Tomaszem Kara-Sajek
Akcja czytelnicza "Czytaj codziennie 10 minut dziennie"
Uczniowie Szkoły Podstawowej wzięli udział w akcji czytelniczej zorganizowanej przez Mały Samorząd Uczniowski w ramach realizowanego w szkole Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Akcja polegała na samodzielnym czytaniu lub czytaniu dzieciom przez ich najbliższych, każdego dnia przez 10 minut dziennie, przez okres trzech tygodni. Uczniowie z Samorządu przydzielali młodszym kolegom i koleżankom naklejki, a na koniec wręczyli im pamiątkowe nagrody.
Projekt edukacyjny "W krainie Kici Koci"
"W krainie Kici Koci" – to projekt edukacyjny zrealizowany przez uczniów klasy II f w ramach zajęć rozwijających kreatywność oraz funkcjonowania osobistego i społecznego. Uczniowie korzystali z zakupionych nowości wydawniczych z serii Kicia Kocia. Zadania, które wykonali obejmowały: czytanie uczestniczące z wykorzystaniem komunikacji alternatywnej Pecs, opracowanie historyjki obrazkowej dotyczącej treści opowiadania; przygotowanie pracy plastycznej; wymyślenie zabaw ruchowych związanych z temnatem opowiadania.
Projekt edukacyjny "Trening Umiejętności Społecznych z wykorzystaniem książek"
„Trening Umiejestności Społecznych z wykorzystaniem książek” - uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich uczestniczyli w zajęciach treningu umiejętności społecznych z wykorzystaniem nowości zakupionych do biblioteki. W ramach zajęć uczniowie realizowali zadania dotyczące aktywnego słuchania, udzielania informacji zwtrotnych oraz wyrażania swoich opinii na temat książek. Zajęcia zwieńczyli wykonaniem ilustracji do książki, która zrobiła na nich największe wrażenie.
Projekt edukacyjny "Z książkami wśród zwierząt"
"Święta z Kici Kocią i Niniusiem " - projekt edukacyjny z książką.
"Święta z Kicią Kocią i Niniusiem" - uczniowie klasy Va, z wykorzystaniem czytania włączającego czytali książki z serii Kicia Kocia. Mieli za zadanie ułożyć tematyczną historyjkę obrazkową oraz namalowac i ozdobić choinkę wycinankami. Ostatnim, najprzyjemniejszym zadaniem było ubieranie prawdziwej choinki.
Projekt edukacyjny "Polska w legendach".
"Czytam i maluję" - projekt z książką.
"Czytam i maluję" - to projekt uczniów klasy IV g, którzy w ramach realizowanych w nim zadań czytali, opowiadali i wykonywali ilustracje do czytanych fragmentów książek. Książki zaprezentowane w pięknej szacie graficznej pozwalają na wsparcie rozwoju kompetenecji językowych i komunikacyjnych uczniów.
Konkurs na największą aktywność czytelniczą
W grudniu podsumowaliśmy aktywność czytelniczą uczniów Szkoły Podstawowej. Najbardziej aktywni czytelnicy otrzymali drobne upominki i pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy i zachęcamy do dalszego czytania!